Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує!
Випадок африканської чуми свиней
на території Первомайського району
11.01.2025 на території ТОВ «Мисливці Арбузинщини» (мисливський обхід № 5) у лісі за 3 км від с. Любоіванівка Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області виявлено 1 труп дикої свині.
Згідно звіту про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу випробувальної лабораторії Миколаївської державної регіональної лабораторії Держпродспоживслужби від 13 січня 2025 р. № 002730 п.м./25 – в дослідженому зразку патматеріалу від дикої свині виявлено ДНК вірусу африканської чуми свиней.
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС 14.01.2025 проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Благодатненській сільській раді (протокол № 1), рішенням якої оголошено територію мисливського обходу № 5 ТОВ «Мисливці Арбузинщини» біля с. Любоіванівка Первомайського району Миколаївської області неблагополучним щодо африканської чуми свиней, визначено епізоотичним вогнищем та встановлено карантин, також визначено межі зони захисту та зони нагляду, затверджено план заходів щодо недопущення поширення та ліквідації АЧС.
Заходи в зоні захисту (радіусом 3 км. від епізоотичного вогнища) с. Любоіванівка Благодатненської територіальної громади Первомайського району Миколаївської області:
- облік свинопоголів’я в с. Любоіванівка та вручення попередження власникам про заборону продажу, переміщення, вигульного (вільного) утримання та безконтрольного забою свиней та витяг з рішення щодо забою свиней;
- здійснити відбір зразків сироватки крові не менше 10 % наявного поголів’я свиней домогосподарств приватного сектору;
- у разі виявлення свиней з ознаками захворювання проводитиметься умертвіння та спалення у визначеному місці;
- патрулювання території зони захисту з метою запобігання ввезення чи вивезення з господарств усіх форм власності живих свиней, продукції з них та репродуктивного матеріалу протягом 40 днів з дня проведення дезінфекції в спалаху (неблагополучному пункті), крім випадків вивезення свиней на забій на зареєстрованій бійні;
- заборона проведення виставок, ярмарків, базарів та інших заходів, пов’язаних із пересуванням та скупченням тварин (крім транспортування свиней на відведені забійні пункти і м’ясокомбінати).
Заходи в зоні нагляду (радіусом 10 км від зони захисту) с. Садове, с. Воєводське, с. Благодатне, с. Виноградний Яр та СТОВ «Промінь» Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області:
- роз’яснювальна робота щодо вжиття заходів для профілактики чи у разі підозри виникнення АЧС;
- облік всього свинопоголів’я у господарствах усіх форм власності;
- проведення заходів щодо знищення бродячих котів і собак гуманними методами, а також проведення дератизації власниками господарств усіх форм власності;
- заборона торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.
Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертається до суб’єктів господарювання всіх форм власності, діяльність яких пов’язана з вирощуванням та/або утриманням свиней на постійному дотримані заходів профілактики щодо недопущення АЧС свиней.
Африканської чуми свиней (АЧС) є однією із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, що призводить до значних економічних збитків, зумовлених відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств всіх форм власності, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для блокування її розповсюдження, хоча вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
Що необхідно знати пересічному громадянину про африканську чуму свиней (АЧС):
1) людина опосередковано (забруднившись матеріалом від хворої, загиблої чи забитої свині) може перенести заразу на іншу територію, де є сприйнятливі тварини;
2) збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом.
Що мають знати власники тварин про африканську чуму свиней (АЧС)? АЧС - це:
- гостра (ознаки хвороби розвиваються дуже швидко);
- висококонтагіозна (надзвичайно заразна);
- інфекційна (здатна до зараження, тобто може передаватись від однієї сприйнятливої тварини до іншої);
- вірусна (на збудник не діють антибіотики, тому не має лікування);
- хвороба (хворобливий стан організму - тварина виглядає підозріло, не так як завжди);
- хвороба свиней (хворіють домашні та дикі свині).
Як відбувається зараження свиней:
- шляхом безпосереднього контакту та опосередковано:
- через ґрунт, не знезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби;
- диких кабанів, бродячих тварин, птахів, мух та обслуговуючий персонал;
- при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.
Щоб запобігти занесенню вірусу АЧС у господарство, необхідно:
- утримувати свиней в приміщенні, дотримуючись закритого режиму роботи;
- не дозволяти відвідувати господарство стороннім особам;
- не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
- не купувати тварин у місцях стихійної торгівлі;
- не утримувати свиней в домашніх господарствах мисливцям, працівникам лісу та працівникам свиноферм;
- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою.
Первомайське районне управління Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає власників тварин дотримуватись вимог щодо утримання свиней та вчасно в разі виявлення захворювання, або підозри на нього повідомляти Первомайську районну лікарню ветеринарної медицини.